Szellőzéstechnikai szakemberként gyakran kapom meg a kérdést: „Valóban szükségem van entalpiás hővisszanyerős szellőzőrendszerre, vagy elegendő egy hagyományos rendszer is?” A válasz természetesen mindig az adott épület funkciójától, szerkezeti adottságaitól és a felhasználói igényektől függ, de tapasztalatom szerint egyre több olyan eset adódik, ahol szakmai ajánlásként egyértelműen az entalpiás megoldást javaslom.
Az entalpiás szellőzőrendszerek abban különböznek a hagyományos hővisszanyerős rendszerektől, hogy nemcsak a hasznos hőt, hanem a levegő nedvességtartalmát is visszanyerik. Ez egy kulcsfontosságú szempont olyan lakó- vagy középületek esetén, ahol az éves energiahatékonyság és a belső komfortérzet egyszerre kiemelt prioritás.
Mikor javaslom az entalpiás rendszert?
1. Korszerű, jól szigetelt épületek esetén
Tapasztalatom szerint az új építésű, magas hőszigetelési értékekkel rendelkező otthonokban (pl. BB vagy annál jobb besorolású épületek) az entalpiás rendszer nem luxus, hanem szükségszerűség. Ezeknél az épületeknél a természetes légcsere minimális, így a gépi szellőztetés szinte az egyetlen megoldás a megfelelő levegőminőség fenntartására. Ha ebben a rendszerben nem gondoskodunk a páratartalom visszanyeréséről, akkor különösen télen kiszárad a levegő, amit a felhasználók nagyon gyorsan észrevesznek – és nem kedvezően.
2. Télen, alacsony külső páratartalom idején
A tapasztalataim szerint a legtöbb lakópanasz a száraz levegőre télen érkezik, különösen ott, ahol kisgyermekek vagy idősebbek élnek. A hagyományos rendszerek ilyenkor 20-25%-os relatív páratartalom alá is vihetik a beltéri levegőt, ami kellemetlen tüneteket (száraz bőr, torokkaparás, köhögés) és komoly komfortromlást okoz. Entalpiás hőcserélő alkalmazásával viszont a beltéri páratartalom 40-45% körül tartható, ami jelentősen javítja a lakók közérzetét. Ez nemcsak szakmai, hanem emberi szempontból is fontos.
3. Klímatizált terekben, nyáron
Nemcsak télen előnyös ez a technológia. Nyári időszakban, amikor a külső levegő párás és meleg, a légkondicionálóknak nemcsak hűteni, de párátlanítani is kell a beáramló friss levegőt. Egy jól méretezett entalpiás rendszer képes még a nyári hónapokban is csökkenteni a hűtési rendszer terhelését, hiszen a kilépő száraz levegő révén a friss levegő már előkondicionált formában jut be. Ezt különösen irodai épületekben, szállodákban és nagy forgalmú intézményekben ajánlom, ahol a komfort és az energiafogyasztás egyszerre fontos.
4. Mindennapi használatban lévő otthonokban
Egy másik fontos szempont, amit gyakran tapasztalok a kivitelezés során, hogy a felhasználók jobban szeretik azokat a rendszereket, amelyek „láthatatlanul” dolgoznak – azaz nem igényelnek napi odafigyelést, nem kell külön párásítókat használni, és a klímaberendezés sem pörög folyamatosan. Egy entalpiás rendszer pont ezt a fajta kényelmet nyújtja: automatikusan optimalizálja a hő- és páraviszonyokat.
Életből vett példa
Egy háromgyermekes családnál dolgoztunk nemrég egy új építésű, A+ energetikai besorolású ház szellőzőrendszerén. Az eredeti tervek szerint hagyományos hővisszanyerős rendszert telepítettünk volna, de az édesanya már az építkezés alatt jelezte, hogy érzékenyek a száraz levegőre, különösen a legkisebb gyermek esetén. A szakmai ajánlásom alapján végül entalpiás hőcserélő került beépítésre. A visszajelzés azóta is pozitív: télen sem kellett párásítót használni, a gyerekek kevesebbszer voltak betegek, és a fűtési költség is kedvezően alakult. Ez egy olyan visszajelzés, ami megerősít abban, hogy jó döntés volt javasolni a fejlettebb megoldást.
Entalpiás szellőzőrendszer összegzés – mikor ajánlom szakértőként?
Szakmai ajánlásként azt szoktam mondani: ha egy épület modern, jól záródó, hőszigetelt, és ott emberek hosszú távon élnek vagy dolgoznak, akkor az entalpiás szellőzőrendszer nemcsak megtérül anyagilag, hanem komfortban és egészségben is hozza az elvárt szintet. Ugyan drágább beruházásról van szó, de a tapasztalataim alapján a hosszú távú előnyei bőven kompenzálják a kezdeti költséget.
Ha valaki bizonytalan, szívesen segítek az adott épület adottságai alapján személyre szabott ajánlással – hiszen minden rendszer akkor működik igazán jól, ha a körülményekhez igazítjuk, nem pedig általános sablon szerint építjük.